Chodzenie może nie jest najbardziej ekscytującą formą ćwiczeń, ale każdy, kto dochodził do siebie po kontuzji, która uniemożliwiła robienie wszystkiego innego, zdał sobie w końcu sprawę z tego, że jest naprawdę niesamowite. Oto kilka korzyści, o których istnieniu mogłeś nie zdawać sobie sprawy.


1. Chodzenie zwiększa Twoją kreatywność.
Badanie na Uniwersytecie Stanford wykazało, że chodzenie zwiększa kreatywność o 60% w porównaniu do siedzenia. Dodatkowo okazało się, że nie miało znaczenia, czy szedłeś na zewnątrz, czy na bieżni twarzą do pustej ściany. Samo chodzenie pomogło ludziom myśleć nieszablonowo. Być może dlatego Steve Jobs był znany z organizowania „chodzących spotkań”.

2. Chodzenie do tyłu może zmniejszyć ból pleców.
Chodzenie do tyłu zwiększa elastyczność ścięgien pod kolanami, co może pomóc w łagodzeniu bólu pleców.

3. Może zmniejszyć ryzyko przeziębienia.
Szukasz sposobu na wzmocnienie odporności? Naukowcy przebadali 1002 osoby przez 12 tygodni w sezonie przeziębień i grypy i odkryli, że osoby, które chodzą w umiarkowanym tempie 30–45 chorują rzadziej niż poruszający się mniej.

4. Chodzenie może być lepsze niż bieganie.
Jeśli masz problemy z kolanami, kostkami lub plecami, często chodzenie jest lepsze od biegania. Jest ono mało obciążające i powoduje mniej obrażeń niż bieganie.

5. Chodzenie może pomóc ci lepiej spać.
Badanie w czasopiśmie Sleep Health, które obserwowało pięćdziesiąt dziewięć osób przez cztery tygodnie, wykazało, że kobiety, które zwiększały liczbę codziennych kroków, doświadczały głębszego, jeśli nie dłuższego snu, w porównaniu z tymi, które tego nie robiły. Chodzenie pomaga również w uwalnianiu endorfin, które poprawiają nastrój i uspokajają, co może również pomóc w łatwiejszym odpoczynku.


Załóż dobre buty i ruszaj na spacer!