Kupiłeś rower stacjonarny i wszystko jest skonfigurowane i gotowe do jazdy. Cieszysz się, że możesz zacząć i nie bez powodu – jazda na rowerze stacjonarnym to przyjemna i skuteczna forma ćwiczeń cardio. Chociaż istnieje od dziesięcioleci, w ciągu ostatnich kilku lat popularność kolarstwa stacjonarnego eksplodowała, początkowo ze względu na szybką ekspansję klubów fitness, a następnie w wyniku COVID-u zmuszającego ludzi do ćwiczeń w domu.

A może masz już swój rower od jakiegoś czasu, ale po prostu nie widzisz oczekiwanych rezultatów. Niezależnie od tego, czy masz rower C7, czy 510U, tutaj znajdziesz siedem różnych sposobów na czerpanie większej ilości korzyści z treningu.
 
1. WŁAŚCIWE USTAWIENIE
 
Odpowiednie dopasowanie roweru to pierwszy punkt, od którego musisz zacząć. Rower C7 ma trzy punkty regulacji (siedzenie w górę i w dół, siodełko do przodu i do tyłu oraz kierownica w górę i w dół), aby zapewnić, że rower jest dopasowany do konkretnej budowy ciała. Jazda z niewłaściwym dopasowaniem może skutkować wieloma problemami, w tym dyskomfortem, zmniejszoną mocą wyjściową i zmniejszoną ogólną wydajnością.Oczywiście nie każdy rower można regulować na trzy sposoby, ale każdy ma przynajmniej jeden taki punkt.

Pro Tip: Jeśli więcej niż jeden członek rodziny będzie korzystał z roweru stacjonarnego, po ustaleniu indywidualnych wartości regulacji, możesz użyć taśmy w różnych kolorach, aby zaznaczyć wybrane pozycje lub zapisać je i przykleić w widocznym miejscu. Umożliwi to szybkie dopasowanie roweru po tym, jak ktoś inny go użyje.


 
2. KOMFORT
 
Bądźmy szczerzy: na początku jazda na rowerze stacjonarnym może być trochę niewygodna. Wspaniałą wiadomością jest to, że z czasem komfort będzie się poprawiać, gdy Twoje ciało przyzwyczai się do tej nowej formy ćwiczeń. Biorąc to pod uwagę, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoje treningi były bardziej komfortowe, niezależnie od tego, czy jest to Twoja pierwsza przejażdżka czy pięćsetna jazda:

Użyj wyściełanego pokrowca na siedzenie.
Jeśli okaże się, że potrzebujesz trochę dodatkowej amortyzacji, możesz kupić grubszy pokrowiec, często wypełniony miękkim żelem.

Noś spodenki rowerowe. Rowerzyści jeżdżący na świeżym powietrzu noszą obcisłe spodenki z miękką wkładką z dwóch powodów: aby zapobiec obtarciom i zwiększyć komfort jazdy. Chociaż możesz pomyśleć, że są one przeznaczone tylko dla wyczynowych, doświadczonych kolarzy, są one idealne dla każdego, kto siedzi na siodełku rowerowym i chce czuć się komfortowo.

Wentylator. Jazda w pomieszczeniu może być wyjątkowo trudna ze względu na wyższe temperatury, wilgotność i brak chłodzenia, których normalnie doświadczasz podczas jazdy na zewnątrz. Jazda na rowerze stacjonarnym uniemożliwia organizmowi skuteczne chłodzenie się poprzez parowanie; wentylator pomoże Twojemu ciału w naturalny sposób regulować temperaturę ciała i uchroni Cię przed przegrzaniem.
 
Im lepiej się czujesz, tym lepsze wyniki osiągniesz i tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz często korzystać z roweru.3. TECHNOLOGIA
 
Dzięki niesamowitym postępom w technologii, a w szczególności w technologii sprzętów fitness, nigdy nie było lepszego czasu na jazdę stacjonarną niż teraz. Niezależnie od tego, czy chcesz wziąć udział w zajęciach grupowych, wykonać trening adaptacyjny dostosowany do konkretnego poziomu sprawności i celów, jeździć po wirtualnych trasach na całym świecie, takich jak Riwiera Francuska, słuchać muzyki lub oglądać swój ulubiony program na Netflix, wszystko to i wiele więcej możesz zrobić za pośrednictwem aplikacji JRNY. Pomoże Ci to zmotywować się, zapewni rozrywkę i wskazówki, które zapewnią, że w pełni wykorzystasz każdą sesję na rowerze stacjonarnym.
 
4. ZAINSPIRUJ SIĘ
 
To jest Twoja siłownia. Bez względu na to, jak duża lub jak mała jest Twoja przestrzeń, udekoruj ją i spersonalizuj za pomocą takich elementów, jak motywacyjne plakaty i specjalne oświetlenie, aby stworzyć idealną atmosferę do treningów, tworząc środowisko, w którym nie możesz się doczekać jazdy.

5. MIXUJ SWOJE TRENINGI

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych form ćwiczeń, zmienność ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu. Pamiętaj, aby mieszać treningi (czas trwania, intensywność, rodzaj, instruktorzy), aby nadal rzucać wyzwanie swojemu ciału na różne sposoby, jednocześnie zapobiegając nudzie i wypaleniu.6. UNIKAJ “SZAREJ STREFY”

Jednym z najlepszych aspektów jazdy na rowerze stacjonarnym jest możliwość wykonywania naprawdę intensywnych treningów interwałowych, podczas których spalasz duże ilości kalorii w krótkim czasie. Masz swoich osobistych trenerów i programy adaptacyjne, które poprowadzą Cię przez te specyficzne sesje interwałowe, eliminując wszelkie wątpliwości dotyczące tych trudnych, ale skutecznych treningów. Musisz po prostu podążać za nimi i pedałować z wymaganą intensywnością, na przemian z jazdą trudną i łatwą oraz unikaniem tak zwanej „szarej strefy”.

Używając skali 1-10, gdzie 1 oznacza naprawdę łatwe, a 10 naprawdę trudne, szara strefa będzie miała intensywność około 6-7. To nie jest trudne, ale też nie jest łatwe pedałowanie. Chociaż skorzystasz na wykonywaniu ćwiczeń cardio o dowolnej intensywności, podczas treningu interwałowego, chcesz być naprawdę szybki (intensywność 8-10) i naprawdę odpocząć podczas regeneracji (5 lub mniej).
 
7. CZĘSTOTLIWOŚĆ

Tak, to prawda, że w czasie potrzebnym na pójście na siłownię możesz skończyć trening w domu. Dotyczy to zwłaszcza sesji na rowerze stacjonarnym. Nie poszedłbyś na siłownię, aby odbyć dwudziestominutową przejażdżkę, ale możesz wykonać ten skuteczny trening w domu, gdy masz motywację i czas. Nie koncentruj się na tym, jak długo ćwiczysz i bądź dumny z tego, ile razy w tygodniu jeździsz na rowerze.