Spinning należy do najbardziej dynamicznych i popularnych form treningu. Pomaga poprawić kondycję, wzmocnić się czy wymodelować sylwetkę. Przy okazji poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

No dobrze, ale o co właściwie chodzi w tym spinningu? Czy zwykły rower stacjonarny pozwoli mi tak trenować?

Wiele osób nie wie, jakie dokładnie są różnice między rowerem spinningowym a tym „standardowym”. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na konstrukcję. Rower spinningowy jest znacznie masywniejszy. Dzięki temu zachowuje stabilność nawet podczas intensywnego treningu.

Na poniższej grafice przedstawiony jest rower spinningowy IC8 (800IC) marki Schwinn, który jest odzwierciedleniem typowego domowego spinnera.  

rower-ic8-budowa

Elementem charakterystycznym rowerów spinningowych jest kierownica, która umożliwia przyjęcie 3 pozycji podczas treningu. Z reguły jest ona regulowana w pionie, co pozwala użytkownikom, dopasować ją do swojego wzrostu. Zmiana ułożenia rąk podczas treningu umożliwia odciążenie nadgarstków, uaktywnienie innych partii mięśni, a także ułatwia pedałowanie (przy większym obciążeniu). Bardzo ważnym elementem roweru spinningowego jest koło zamachowe. W modelu IC8 (a także IC7) waży ono 18 kg, co jest już solidnym wynikiem. Im cięższe koło zamachowe, tym bardziej płynna jest Twoja jazda. Połączone jest z korbą i bezpośrednio przenosi napęd, bez używania przerzutek. „Ostre koło” zmusza do ciągłego pedałowania. Przynosi to oczywiście rezultaty w postaci mocniejszego i bardziej wymagającego treningu. Jeśli chcesz spalić tkankę tłuszczową i poczuć, że Twoje starania przynoszą efekty, taki rower jest właśnie dla Ciebie.Pamiętaj, że „ostre koło” uniemożliwia nagłe zatrzymanie pedałów. Do szybkiego zakończenia lub wstrzymania treningu niezbędny jest hamulec awaryjny. W rowerze Schwinn IC8 umieszczony on został w pokrętle regulacji oporu. Wystarczy nacisnąć go, a pedały od razu się zatrzymają.

Niektórzy mogą się zdziwić, że solidne, drogie rowery nie posiadają regulacji z poziomu konsoli (a czasem nawet konsoli samej w sobie). Tak naprawdę nawet najlepsze rowery spinningowe mają manualne pokrętło regulacji oporu. Gwarantuje ono, że zmiana przechodzi płynnie, a Ty masz pełną kontrolę nad intensywnością swojego wysiłku.  Rowery spinningowe mają najczęściej pedały z regulowanymi paskami. Dzięki temu nogi nie będą ślizgały się podczas treningu, ale też szybko wysuniesz je, gdy skończysz trening. Niektóre modele (np. IC8 i IC7) mają z drugiej strony zatrzaski SPD.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym elementem, jest rama. Musi posiadać szeroką podstawę, aby zapewnić solidne podparcie w trakcie jazdy.Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, na które elementy zwrócić uwagę, szukając idealnego modelu dla siebie. Teraz możesz w pełni świadomie przejść do zakupów.