Utrzymanie wytrwałości, cierpliwości i stabilności psychicznej w tych czasach może być trudne, ale okazuje się, że treningi mogą Ci pomóc.

Korzyści płynące z ćwiczeń znacznie wykraczają poza siłę i sprawność fizyczną. Możesz nie zdawać sobie sprawy z wpływu, jaki codzienny ruch ma na budowanie siły psychicznej, czyli czegoś, z czego wszyscy moglibyśmy bardziej korzystać w dzisiejszych czasach.

Podczas gdy ćwiczenia angażujące umysł i ciało, takie jak joga, promują skupienie się na technikach uważności, nie tylko one mają pozytywny wpływ na psychikę. Mentalne korzyści płynące z ćwiczeń możesz czerpać ze wszystkich rodzajów aktywności fizycznej.

Odpowiedzialne za to są trzy neuroprzekaźniki: serotonina, endorfiny i dopamina.Serotonina jest czasami określana jako substancja chemiczna zapewniająca radość, ponieważ odgrywa ważną rolę w szeregu ważnych funkcji mózgu, w tym w utrzymaniu równowagi nastroju. Wspólne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Leiden w Holandii i Uniwersytet w Kassel w Niemczech wykazało, że ilość serotoniny wzrasta wraz z aktywnością fizyczną. Dodatkowo produkcja serotoniny może być zwiększona jeszcze przez kilka dni. Z tego powodu naukowcy zalecają regularne ćwiczenia, aby pomóc nam poczuć się bardziej pozytywnie.

Endorfiny pomagają złagodzić ból i są substancjami chemicznymi w naszych mózgach, które wywołują uczucie przyjemności. Ponieważ forsowne ćwiczenia mogą je wyzwalać, ćwiczenie, gdy czujesz się zestresowany, jest świetnym sposobem na wywołanie poczucia spokoju i relaksu. W ten sposób ćwiczenia mogą działać jako mentalny mechanizm radzenia sobie z napotkanymi stresorami, a także wzmacniać nas do wspinania się na metaforyczne góry życiowe.

Dopamina pomaga kontrolować komunikację w mózgu związaną z nagrodą i przyjemnością. Wpływa na zdolność rozpoznawania nagrody i podjęcia działania w jej kierunku. To samo badanie wykazało, że regularne ćwiczenia aerobowe mogą zwiększać poziom dopaminy w mózgu, co na przykład pomaga aktywnym dzieciom lepiej skupić się na zajęciach. Z biegiem czasu regularne ćwiczenia mogą przemodelować system nagrody w naszym mózgu i doprowadzić do wyższego krążenia dopaminy.Regularne ćwiczenia są ważne zarówno dla siły fizycznej, jak i psychicznej. Mogą pomóc stymulować części naszego mózgu, które uwalniają substancje chemiczne poprawiające samopoczucie - nawet w trudnych warunkach. Ponadto ćwiczenia fizyczne mogą rozproszyć naszą uwagę lub dać nam ujście do radzenia sobie z tymi trudnymi chwilami, poprawić nasze samopoczucie i pewność siebie, gdy osiągamy nowe cele.

Ostatecznie sprowadza się to do czegoś więcej niż tylko naszych odpowiedzi neurologicznych. Priorytetyzacja dbania o siebie w formie ćwiczeń może prowadzić do „kaskadowego efektu” innych zdrowych nawyków, w tym odżywiania czy snu.