Czujesz się zestresowany? Dopadło Cię wypalenie zawodowe? Czujesz się nadmiernie zmęczony i proste czynności wymagają od Ciebie większego wysiłku niż wcześniej?

To są powszechne problemy, z którymi się borykamy, ale coraz więcej badań wykazuje, że nawet lekkiej intensywności ćwiczenia mogą znacząco poprawić Twoje samopoczucie i wpłynąć pozytywnie na zdrowie psychiczne.

Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają korzystny wpływ regularnej aktywności fizycznej na stan emocjonalny i psychiczny. Oto kilka przykładów, jak ćwiczenia mogą wpływać na zdrowie psychiczne:

Redukcja stresu i poprawa nastroju

Ćwiczenia fizyczne są znane z wydzielania endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Te naturalne substancje chemiczne pomagają zmniejszyć stres, zwiększyć poziom energii i poprawić ogólny nastrój. Regularna aktywność fizyczna może również zmniejszyć objawy depresji i lęku.Poprawa funkcji poznawczych

Badania sugerują, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawić funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, pamięć i zdolność do podejmowania decyzji. Ćwiczenia wpływają na przepływ krwi do mózgu, co może wspomagać zdrowie i funkcjonowanie mózgu.

Zwiększenie samooceny i pewności siebie

Osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną często zgłaszają wzrost samooceny i poczucia pewności siebie. To może wynikać zarówno z poprawy wyglądu zewnętrznego, jak i z osiągania celów związanych z treningiem fizycznym.
Lepszy sen

Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w regulacji snu


Regularna aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu bezsenności i poprawić jakość snu. Dobry sen jest kluczowy dla zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia.

Profilaktyka chorób psychicznych

Niektóre badania sugerują, że regularna aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych chorób psychicznych, takich jak depresja i schizofrenia. Choć mechanizmy tych związków nie są jeszcze w pełni zrozumiane, to dowody sugerują, że ćwiczenia mogą pełnić rolę w profilaktyce tych chorób.Ważne jest regularne wykonywanie aktywności fizycznej, aby czerpać z niej korzyści dla zdrowia psychicznego. Zaleca się przynajmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia.

Jeśli trudno Ci zmotywować się samodzielnie do treningu, możesz skorzystać z aplikacji. Aplikacje treningowe, takie jak JRNY, mają dostosowane treningi w 5, 10, 15+ minutowych blokach, aby pasowały do Twojego napiętego harmonogramu. Możesz wybrać jogę, trening siłowy z hantlami lub inne aktywności.