Kilka krótkich statystyk: ból kolan dotyka około 100 milionów Amerykanów. Kobiety doświadczają go częściej niż mężczyźni, a ponad jedna trzecia wszystkich Amerykanów zgłasza ból kolan w pewnym momencie swojego życia. Niestety, większość ludzi nie myśli o problemie ani o tym, jak potencjalnie mu zapobiegać, dopóki ich samych nie zacznie boleć.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu kolana, w tym zarówno urazy i problemy przewlekłe. Wyliczać można ich wiele: choroba zwyrodnieniowa stawów, nadwyrężenia i zwichnięcia, złamania, przeciążenie i nadwaga. Podobnie jak w przypadku wszystkich problemów medycznych, jeśli odczuwasz ból kolana, najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Na szczęście są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić kolana i utrzymać je w zdrowiu przez wiele lat, a także pomóc złagodzić ból, jeśli obecnie odczuwasz dyskomfort.


1. Zrzucenie zbędnych kilogramów
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dźwiganie zbyt dużej ilości kilogramów przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu obciąża stawy, a zwłaszcza kolana. Nadwaga może również zmienić Twój naturalny chód, powodując nieprawidłowości w stawach kolanowych. Badania wykazały, że utrata wagi może skutkować znacznie niższym ryzykiem choroby zwyrodnieniowej stawów w późniejszym wieku. Badanie z 2017 r. w czasopiśmie Radiology wykazało, że osoby, które straciły na wadze w ciągu 48 miesięcy, wykazały znacznie mniejszą degenerację chrząstki w kolanach, oraz wolniej postępowało u nich zwyrodnienie.

W profilaktyce bólu kolan ważna jest odpowiednia dieta. Zamiast jeść dużo i narażać się na przytycie, wystarczy przykładać większą wagę do tego, co znajduje się na naszym talerzu. Posiłki bogate w wartości odżywcze podnoszą zdolności regeneracyjne organizmu, który lepiej znosi urazy. Szybciej też regeneruje się po uszkodzeniach mechanicznych.


2. Trening wzmacniający
Im silniejsze mięśnie wokół kolan, tym stabilniejsze będą stawy. Pomoże to chronić kolana, spowolnić degenerację chrząstki i zmniejszyć prawdopodobieństwo dyskomfortu. Wykonywanie ćwiczeń na dolne partie ciała ma zatem kluczowe znaczenie dla ochrony kolan i utrzymania ich w zdrowiu. Spróbuj takiego treningu jako środka zapobiegawczego, zanim doświadczysz zbyt częstego, nieprzyjemnego bólu kolan.3. Ruszaj się więcej!
Masz zegarek sportowy albo opaskę, która monitoruje Twoją dzienną aktywność? Zobacz, ile czasu spędzasz bez ruchu – siedząc, stojąc i leżąc. 8 godzin w pracy, później w samochodzie, w domu… Taki tryb życia nie sprzyja dużej dawce ruchu w ciągu dnia, dlatego trzeba specjalnie zadbać o wygospodarowanie czasu na spacer czy trening.

Nasze ciało w wyniku ewolucji przystosowało się do częstego ruchu. Chociaż wielu wydaje się to sprzeczne z intuicją, brak ruchu może w rzeczywistości być bardziej szkodliwy dla kolan niż częste ćwiczenia. Im mniej się poruszasz, tym słabsze są mięśnie wokół kolan i tym większy potencjał dla dysfunkcji i bólu. Ruch dostarcza składników odżywczych i pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii. Może również zmniejszyć obrzęk i ból uszkodzonych stawów oraz pomóc złagodzić objawy ich zapalenia.


4. Zróżnicowane aktywności

Chociaż ruch jest rzeczywiście ogromnie korzystny, zechcesz na pewno trochę mieszać swoje aktywności. Dlaczego? Wielokrotne uprawianie tego samego sportu lub powtarzanie wzorca ruchu może prowadzić do problemów z napięciem, często występujących w okolicy kolan. Może również prowadzić to do zaburzeń równowagi mięśniowej. Zwykłe zróżnicowanie aktywności może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów, jednocześnie wzmacniając i równoważąc mięśnie wokół kolan.