Kiedy myślisz o korzyściach płynących z ćwiczeń, na pewno skupiasz się w pierwszej kolejności na sferze fizycznej. Marzysz o utracie wagi lub osiągnięciu określonego rozmiaru, a także o wzmocnieniu mięśni i ich estetycznym, wymodelowanym wyglądzie. Z drugiej strony pewnie regularnie spotykasz się z informacjami o tym, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wielu przewlekłych chorób i dolegliwości zdrowotnych, poprawiają nasz układ odpornościowy i zwiększają poziom energii.

Jeśli chodzi o nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne, również dużo słyszymy o korzyściach płynących z aktywności fizycznej. Udowodniono, że ćwiczenia powodują wytwarzanie endorfin w mózgu, a także podniesienie poziomu serotoniny. Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, mają niższy poziom lęku i rzadziej chorują na depresję.

Rzadko jednak wspomina się o tym, jak korzystne ćwiczenia są dla zdrowia naszego mózgu. Mózg doświadcza zarówno natychmiastowych, jak i długotrwałych skutków aktywności fizycznej. Każdy rodzaj ćwiczeń daje nam zdrowsze ciało - utrzymanie wagi, lepszy sen, niższy poziom lęku, niższe ciśnienie krwi, zmniejszona ilość stanów zapalnych – musiałyby więc korzystnie wpływać także na mózg, prawda? Jasne, to ma sens, ale nauka sięga znacznie dalej.

Ćwiczenia w rzeczywistości zmieniają nasz mózg. Kora przedczołowa, która ma kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji i planowania, staje się grubsza dzięki aktywności fizycznej. Wiele badań sugeruje, że zarówno kora przedczołowa, jak i przyśrodkowa kora skroniowa mają większą objętość u osób ćwiczących niż u mniej aktywnych. Ponadto nowsze badania pokazują, że ćwiczenia aerobowe wydają się zwiększać rozmiar hipokampu, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się.Oto kilka kluczowych korzyści dla mózgu, które możesz uzyskać dzięki ćwiczeniom:
  • Ćwiczenia pomagają poprawić funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Badanie z udziałem 450 uczestników wykazało, że ci, którzy regularnie ćwiczyli, uzyskiwali lepsze wyniki w testach pamięci.
  • Poruszanie się poprawia koncentrację. Ten wybuch energii, który odczuwamy podczas i po treningu? Nie chodzi tylko o endorfiny, które poprawiają nasz nastrój. Chodzi o zwiększenie ilości dopaminy, noradrenaliny i serotoniny w mózgu - odpowiedzialnych za skupienie i uwagę.
  • Aktywność fizyczna chroni nasz mózg przed chorobami, takimi jak choroba Alzheimera i demencja. Kiedy się poruszamy, nasze ciśnienie krwi reguluje i zwiększa dopływ krwi do całego ciała, zwłaszcza do mózgu. Poprawiony przepływ krwi w mózgu może zmniejszyć ryzyko chorób naczyniowych i neurodegeneracyjnych. Potwierdzają to badania długoterminowe.
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy rodzaj ćwiczeń może poprawić moc Twojego mózgu! Jedno z badań wykazało, że nawet grupy osób, które codziennie zwiększały liczbę kroków, miały większą całkowitą objętość mózgu, niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.