Jeśli jesteś rodzicem, prawdopodobnie w ostatnim roku spędziłeś bardzo dużo czasu ze swoimi dziećmi w domu. Szczególnie dlatego, że większość dzieci w wieku szkolnym przeszła na naukę w trybie zdalnym. Czasami ten wspólny czas w domu wydaje się błogosławieństwem, a momentami jest naprawdę uciążliwy. Na pewno szukałeś rzeczy, które pozwolą Twoim dzieciom zająć się czymś innym niż oglądanie bajek i granie w gry na komputerze, a przy okazji zapewnią im codzienną dawkę aktywności.

Głównym celem w przypadku dzieci i ćwiczeń powinno być po prostu poruszanie się. Dzieci muszą się bawić, a także powinny móc rozładować zebraną energię. Najlepszym sposobem byłoby robienie tego równocześnie. Amerykańskie CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zaleca, aby dzieci w wieku 6-17 lat spędzały przynajmniej 60 minut dziennie, wykonując jakąś aktywność fizyczną. Może to być trudne, zwłaszcza gdy szkoła znajduje się w domu na ekranie.


Oto kilka sposobów na zachęcenie dzieci do aktywności w domu.

1. Skoncentruj się na podstawowych ćwiczeniach z masą ciała.
Stare dobre przysiady, pompki, brzuszki czy deska od dawna są podstawą zarówno na wf-ie jak i na treningach. Nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu, więc doskonale sprawdzają się w domu.

2. Zamień ćwiczenia w zabawę.
Jeśli masz dostęp do przestrzeni na świeżym powietrzu, gry takie jak berek lub chowany, są świetnymi sposobami dla młodszych dzieci na poruszanie się podczas zabawy. Gimnazjaliści i licealiści zwykle lubią rywalizację, więc zaangażuj ich w zawody w siadzie przy ścianie lub w utrzymaniu pozycji deski i zobacz, kto wygra!

3. Ruszaj się przez cały dzień.
Wybierz się na rodzinny spacer lub przejażdżkę rowerem po kolacji albo zrób potańcówkę w kuchni podczas zmywania naczyń. Ustaw minutnik, aby wstać i poruszać się z dziećmi między zajęciami.

4. Trenujcie razem!
Jeśli ćwiczysz regularnie, zachęć swoje dzieci do przyłączenia się!