Jesień to idealny czas na bieganie. Pogoda jest chłodniejsza, ale jeszcze nie ma mrozu, dzieci wracają do szkoły, kończą się urlopy i wszyscy zaczynają wracać do treningowego rytmu.

Niektórym trudno zmotywować się do rozpoczęcia aktywności bez postawionego sobie konkretnego celu. Jak to jest u Ciebie? Trenujesz regularnie i nie masz problemu z motywacją? A może myślisz o tym, aby przebiec swoje pierwsze 5 km, ale nie wiesz jak się zabrać za przygotowania? Jeśli pasuje do Ciebie to drugie, mamy kilka wskazówek, które na pewno okażą się pomocne.

Każdego roku odbywa się wiele różnych biegów na 5 km. Niektóre są po prostu wyścigami komercyjnymi, inne służą zebraniu pieniędzy w szlachetnym celu lub zwiększeniu świadomości np. na temat danej choroby. Zdarzają się też biegi tematyczne, organizowane aby uczcić ważny moment w historii: np. 11 listopada z okazji Święta Niepodległości.

Jeśli nie biegałeś od czasu lekcji wf-u w szkole, bieg na 5 km może być dość trudny. Jeśli jednak zaczniesz trenować, nie tylko będziesz w stanie przebiec ten dystans, zrobisz to z uśmiechem.Jak rozpocząć trening do pierwszych 5k

Technika marszobiegu, której pionierem był guru maratonu Jeff Galloway, jest świetna dla każdego początkującego. Na przykład biegniesz przez 20 sekund, a następnie idziesz przez 40 sekund i powtarzasz ten proces przez pełne 30 minut. Ta technika została wykorzystana przez tysiące ludzi, którzy chcieli ukończyć swój pierwszy wyścig, niezależnie od tego, czy było to 5 km, czy nawet maraton. Oprócz marszobiegu wyjdź czasem pojeździć na rowerze, aby dać swojemu ciału szansę na odpoczynek i aktywować inne mięśnie.

W miarę jak Twoje ciało staje się bardziej przyzwyczajone do biegania, powoli wydłużasz czas biegu i skracasz czas marszu, aż będziesz w stanie biec przez cały czas (jeśli taki jest Twój cel).5 rzeczy, o których należy pamiętać podczas treningu do biegu na dystansie 5 km

1. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie biegania na różne sposoby.Bieganie na bieżni jest inne niż po asfalcie. Tak samo inne korzyści wyciągniesz z treningu nierównym w terenie lub po plaży. Biegając po różnych powierzchniach masz szansę trenować mięśnie pod różnymi kątami, co pomaga im szybciej przystosować się do wysiłku.

2. Daj sobie przynajmniej dwa miesiące na przygotowania, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji i zmęczenia.

3. Pamiętaj, aby robić sobie dni odpoczynku od treningu, bo to wtedy organizm się regeneruje.

4. Powinieneś być w stanie prowadzić rozmowę podczas biegania/chodzenia.Jeśli jesteś zbyt zdyszany, zwolnij.

5. Miej pod ręką butelkę wody i pilnuj nawodnienia organizmu.