Pogodzenie prawdziwego życia z bieganiem, szczególnie zimą, może być trudne. Jedni biegają tylko sezonowo, gdy na dworze jest cieplej, inni mają całą szafę ubrań biegowych na każdą pogodę. Są też tacy, którzy jesienią zaszywają się w jaskini treningowej na bieżni i wychodzą na zewnątrz dopiero wiosną. Bieganie na bieżni ma wielu zwolenników, ale też sporo zatwardziałych przeciwników.

Oto pięć powodów, dla których bieganie na bieżni nie jest aż tak złe, jak się wydaje:

1. Bieganie na bieżni jest korzystne dla Twoich stawów.

Powierzchnia biegowa na bieżni jest amortyzowana, dzieki czemu bardziej miękka niż podłoże na zewnątrz. Przebiegnij część swoich kilometrów na tym sprzęcie a zobaczysz, że niektóre bóle będą mniej uciążliwe.  

2. Treningi na bieżni wzmacniają psychikę.

Podczas gdy bieganie na bieżni może być łatwiejsze dla organizmu, stanowi wyzwanie dla głowy. Jeśli wychodzisz na trening, w obie strony musisz pokonać podobny dystans. Na bieżni możesz zatrzymać się w dowolnym momencie, a jedyną rzeczą, jaka Cię napędza jest siła woli i plan, jaki sobie założysz.

3. Trening na bieżni jest bezpieczniejszy niż oblodzone drogi czy ekstremalne temperatury.

Ostatnie zimy mieliśmy znacznie łagodniejsze niż kilka lat temu, jednak nadal zimowemu bieganiu towarzyszy mróz, smog, oblodzone niedoświetlone chodniki. Zdecydowanie są to czynniki, które nie sprzyjają unikaniu kontuzji. Alternatywą jest bieganie w domu na bieżni.

W trakcie upalnych letnich dni zagrożeniem jest odwodnienie i udar cieplny. Jeśli nie masz możliwości zadbać o dostęp do odpowiedniej ilości płynów podczas treningu na dworze, zdecydowanie lepiej jest przenieść swój bieg na bieżnię.

4. Bieżnie zapewniają świetne treningi szybkościowe.

Niektóre treningi prędkościowe wymagają jakościowej pracy na równej, najlepiej płaskiej powierzchni. Nie w każdym mieście znajduje się stadion lekkoatletyczny dostępny dla amatorów. Wtedy idealnie sprawdzi się bieżnia. Możesz wykonać zaplanowane odcinki w równym, ustawionym tempie.

5. Trening na bieżni i oglądanie telewizji świetnie ze sobą współgrają.

Nie zawsze jest czas, żeby obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serial na Netflixie. Biegając na bieżni, zawsze możesz wykonać to w trakcie oglądania.