Jeśli myślisz o rozpoczęciu czegoś nowego, zajęcie się swoją pasją, czy zaangażowanie się w treningi, nie ma lepszego czasu niż właśnie teraz. Jeśli planowanie własnych ćwiczeń to dla Ciebie zupełnie nowy świat, w tym artykule znajdziesz kilka informacji, które pomogą Ci rozpocząć. Treningi to nie tylko utrata wagi – najważniejsze, że pozytywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne, zwalczają schorzenia i choroby oraz dodają energii.

Po pierwsze - naucz się podstaw. Częstotliwość, intensywność, czas i rodzaj to czynniki, na które powinno się zwracać uwagę przy planowaniu wysiłku.


  • Częstotliwość: Aby czerpać korzyści z ćwiczeń, kluczem jest konsekwencja. Zacznij od treningu cardio raz w tygodniu i treningu siłowego raz w tygodniu - z czasem ćwicz do trzech razy w tygodniu.

  • Intensywność: Nie musisz od razu biegać kilometra w mniej niż 5 minut. Rób to, co sprawia, że czujesz się komfortowo, jednak z biegiem czasu możesz stopniowo zwiększać intensywność treningów, biegając szybciej lub podnosząc większe ciężary.  • Czas: Treningi nie muszą trwać godziny - zamiast tego zacznij od ćwiczeń trwających od 15 do 30 minut, aby zwiększyć swoją wytrzymałość. Każdego tygodnia dodaj kilka minut, aby wyjść poza swoją strefę komfortu.

  • Rodzaj: Aktywność fizyczna obejmuje mnóstwo czynności. Możesz tańczyć, biegać, chodzić, jeździć na rowerze lub pływać - lista jest długa. Jednak ważne jest, aby zróżnicować swój trening. Po pierwsze, wykonując zarówno trening cardio, jak i trening siłowy (trening krzyżowy), upewniasz się, że ćwiczysz każdy mięsień swojego ciała. Po drugie, robienie tego samego każdego dnia staje się nudne. Zmieniając treningi, walczysz z nudą i dodajesz energii umysłowi.