Istnieje wiele powodów, aby zacząć trenować: utrata wagi, wymodelowanie sylwetki, poprawienie kondycji, przygotowanie się do startu w zawodach, zaimponowanie znajomym czy pozbycie się nałogu. Najtrudniej jednak jest wytrwać dłużej w regularnych treningach. Wiele osób po jakimś czasie rezygnuje, ponieważ nie zauważają efektów. Przestają ćwiczyć, wracają do dawnej diety, wypisują się z zawodów lub zaczynają palić.
Oprócz umiejętnego postawienia sobie celu tak, aby nie zniechęcić się zbyt szybko, kluczowe jest zdobywanie informacji o tym, jak często trenować, w jaki sposób, a także w jakiej strefie tętna.
Aby osiągać wymarzone efekty treningu, należy odpowiednio dobierać obciążenia. Dawanie z siebie wszystkiego za każdym razem, nie jest dobrym rozwiązaniem. Czasem należy zwolnić i wykonać trening regeneracyjny. Wiedza o strefach tętna i korzyściach, jakie płyną z ćwiczenia w nich, przyda się także podczas treningu w domu na bieżni lub rowerze.
Strefa I (regeneracja): 50-60% tętna maksymalnego*
Trening w tej strefie wzmacnia serce, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejsza poziom cholesterolu. Korzystnie wpływa na zdrowie, jednak nie wzmacnia siły mięśni, ani nie zwiększa wytrzymałości.
Strefa II (spalanie tłuszczu): 60-70% tętna maksymalnego
Korzyści, jakie odniesiesz z treningu w drugiej strefie tętna są podobne do tych w strefie pierwszej, jednak tutaj spalisz znacznie więcej kalorii. Na dodatek aż 85% spalonych kalorii pochodzi z tłuszczów. Oprócz tego korzystnie wpływasz także na swoją wydolność.
Strefa III: 70-80% tętna maksymalnego
Ćwicząc w tej strefie wzmacniasz układ krwionośny, oddechowy, a także zwiększasz siłę serca. Spalasz więcej kalorii, ale tym razem już tylko 50% z nich pochodzi z tłuszczów.
Strefa IV: 80-90% tętna maksymalnego
Trening w tej strefie jest bardzo męczący, ale sprawia, że stajesz się bardziej odporny na zmęczenie. Tylko 15% spalonych kalorii pochodzi z tłuszczów.
Strefa V: 90-100% tętna maksymalnego
Ćwicząc w tej strefie rozwijasz wydajność i szybkość. Jest jednak bardzo ciężki i nie jest zalecany dla osób początkujących.
* najbardziej popularny wzór na wyliczenie tętna maksymalnego to Hrmax = 220 – Twój wiek