Jeśli chodzi o ćwiczenie dla zdrowia, Twój plan powinien składać się zarówno z cardio jak i treningu siłowego. Oba mają wiele korzyści, które pozwalają nam lepiej się czuć, wyglądać i żyć dłużej.

Wbrew temu, co możesz przeczytać, jedno nie jest „lepsze” od drugiego. Obie formy ćwiczeń mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Co zrobić najpierw, cardio czy siłowe?

To jedno z częstszych pytań dotyczących fitnessu. Na temat tej „Wielkiej Debaty” napisano niezliczoną ilość artykułów. Zamiast jednak dyskutować o zaletach i wadach robienia jednego przed drugim, co by było, gdybyś po prostu zmieszał je ze sobą? Ważne nie jest to, w jakiej kolejności wykonujesz trening kardio i siłowy, ale że robisz je oba. Konsekwentnie.Jak dokładnie połączyć te dwie rzeczy?

Jest na to dosłownie nieskończona liczba sposobów. Możesz stworzyć swój własny trening, wykorzystując ćwiczenia cardio i siłowe, które lubisz. Celem jest podniesienie tętna przy jednoczesnym obciążeniu mięśni.

Trening obwodowy to jeden z najprostszych, ale najskuteczniejszych sposobów na połączenie kardio i siły. Ćwiczenia oporowe wykonywane są z niewielką przerwą lub bez odpoczynku pomiędzy nimi. Utrzymując w ten sposób podwyższone tętno, jednocześnie obciążasz mięśnie. Możesz również dodać krótkie interwały cardio, takie jak burpee lub pajacyki, aby uzyskać jeszcze większe korzyści.Czy powinieneś ZAWSZE łączyć trening cardio i siłowy?

Nie. Absoluty w fitness nigdy nie są właściwą odpowiedzią. W niektóre dni możesz po prostu pójść na spacer lub pobiegać. W inne dni możesz mieć ochotę na mocny trening ramion z hantlami. Wiele zależy od Twojego nastroju, a także od czasu, jakim dysponujesz.

Częstotliwość ćwiczeń jest dużym wyznacznikiem Twoich ogólnych wyników. Im więcej robisz cardio, tym więcej kalorii spalasz i tym więcej tracisz na wadze. Kiedy podnosisz ciężary trzy razy w tygodniu zamiast dwóch, z czasem ten dodatkowy dzień robi zrobi dużą różnicę.