Obecnie dla wielu osób stało się całkowicie jasne, że COVID zmienił nasze życie na wielu płaszczyznach. Modyfikacji uległy także nasze treningowe rutyny i sposoby ćwiczeń. Zostaliśmy zmuszeni do dostosowania się, bez względu na to czy nam się to podoba, czy nie. Nie możemy brać udziału w ulubionych zajęciach grupowych, beztrosko pływać w basenie ani podnosić ciężarów w lokalnej siłowni.

Osoby regularnie ćwiczące zostały postawione przed kolejnym wyzwaniem. Niektórym niezwykle trudno jest oddać się rutynie treningowej, więc gdy w końcu znajdą coś, co naprawdę sprawia im przyjemność, nagła utrata tego może być niezwykle frustrująca. Pojawiają się myśli, że trzeba będzie zacząć zupełnie od nowa, że cała praca poszła na marne, a to uniemożliwi niektórym powrót do świata aktywności fizycznej.

Ta frustracja jest całkiem zrozumiała. Odkrywasz coś fajnego i satysfakcjonującego i nagle tracisz swój sposób na wyciszenie, zdrowe odreagowanie czy regulację emocji. Dodaj do tego dodatkowe stresory, które towarzyszą światowej pandemii, a skutki mogą być przytłaczające, zarówno psychicznie jak i fizycznie.Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele opcji innych sposobów na trening, dopóki nie wrócisz do normalnej rutyny. Teraz celem powinno być skupienie się na tym, co możesz zrobić, a nie czego nie możesz. Znajdź nowe sposoby na dostarczenie endorfin i utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Na przykład:

Pływanie: Lubisz pływać, ale nie możesz obecnie korzystać z basenów? Chodzenie to świetna alternatywa. Zapewnia podobnie mało intensywną formę ćwiczeń, która wzmocni twoje serce i pomoże oczyścić umysł. Jeśli trenujesz bardziej intensywnie, możesz wykonywać w domu ćwiczenia wzmacniające mięśnie potrzebne podczas pływania (np. pompki, ćwiczenia z taśmami oporowymi).

Joga: Jeśli nie możesz uczestniczyć w swoich ulubionych zajęciach jogi, rozważ praktykowanie medytacji w domu. Medytacja pozwoli ci dalej pracować nad takimi rzeczami, jak uważność, redukcja stresu, skupienie i praca z oddechem.

Zawody: Jeśli jesteś kimś, kto uwielbiał brać udział w zorganizowanych zawodach, w tym biegach, kolarstwie, triatlonie i tym podobnych, brak organizowanych wydarzeń może poważnie wpłynąć na Twoją motywację do treningu. W ostatnim czasie powstało wiele wyścigów „wirtualnych”. Nie dostarczają tylu emocji co normalne starty, jednak zapewnią Ci element rywalizacji.


Ćwiczenia na siłowni: Jeśli nadal nie możesz chodzić na siłownię, a nie masz w domu sprzętu, którego potrzebujesz, rozważ wypróbowanie wielu dostępnych treningów online, które opierają się wyłącznie na ciężarze własnego ciała.

Mimo że zmiana jest nie lada wyzwaniem, to właśnie ona pozwala nam się rozwijać. Zaakceptuj nową formę ćwiczeń, do momentu aż wrócisz do swoich normalnych treningów. Jeśli to zrobisz, kiedy życie wróci do normy (a tak się stanie), będziesz jeszcze silniejszy fizycznie ale też psychicznie.