Widzisz te hasła w mediach społecznościowych, wydrukowane z tyłu koszulek i umieszczone na plakatach motywacyjnych:

Beat Yesterday.” - Mocniej niż wczoraj.

Brzmi świetnie, prawda? Jeśli chodzi o swoje cele, zwłaszcza cele fitness, zrób dziś trochę więcej niż poprzedniego dnia. Nigdy nie przestawaj się doskonalić. Poprawiaj się każdego dnia

Schudnij trochę więcej. Podnieś trochę więcej. Jeśli śledzisz kroki i przeszedłeś 10 100 wczoraj, zrób dziś co najmniej 10 101, jeśli nie więcej. Spaliłeś 299 kalorii na swoim Bowflex MAX Total w poniedziałek? Lepiej przełam barierę 300 we wtorek.

Chociaż brzmi to super motywująco, jest to całkowicie nierealne. W rzeczywistości jest to zupełnie niemożliwe. Wiara w to, że można i należy poprawiać się każdego dnia, jest najlepszym przykładem błędnego wyznaczania celów. To jeden z powodów, dla których ludzie w końcu rezygnują dążenia do nich. Nie widzą ciągłej, codziennej poprawy - uważają, że zawiedli i rezygnują.
Postęp w treningach nie jest liniowy. Nie ma znaczenia, jak jesteś wysportowany ani zmotywowany, po prostu nie możesz codziennie dawać z siebie więcej.

Będziesz miał dobre i złe dni. Często nie masz pojęcia dlaczego. Czasami ciężar, do którego jesteś przyzwyczajony, wydaje się cięższy bez powodu. Ten pięciokilometrowy bieg, który zwykle wykonujesz ze względną łatwością w trzydzieści minut? Będą takie dni, kiedy nogi poczują się jak z ołowiu, tętno skoczy do góry i dobiegniesz w 35 minut.           

Zdarza się. Wszystkim.

Prawda jest taka, że nie zawsze możesz mocniej niż wczoraj. Czasami jest to spowodowane upałem, zimnem, tym, co jadłeś, czego nie jadłeś, pracą, obowiązkami rodzinnymi.

Nie zawsze osiągniesz swój dzienny cel liczby kroków, a tym bardziej go przekroczysz. Zdarza się. Nie ma ideału. Jeśli Twoim celem jest utrata masy ciała, będą takie dni, kiedy myślisz, że straciłeś kilogram, ale waga mówi dokładnie odwrotnie.

„Sekretem” jest zaakceptowanie tego, że w twoim postępie będą szczyty i doliny. To nie jest porażka, to jest życie. Trzymasz się swojego planu i idziesz naprzód, mimo że monitor sprawności lub waga na mogą nie pokazywać poprawy każdego dnia.

Sukces nie polega na tym, że zawsze ćwiczysz mocniej. Najważniejsze, żeby nigdy się nie poddawać.