Wchodzenie po schodach to jedno z najlepszych ćwiczeń, które pozwalają spalić tłuszcz, wyrzeźbić pośladki, uda i łydki oraz poprawić zdrowie serca. Chociaż skupia się głównie na dolnej połowie ciała, dodając kilka pompek i modyfikacji, można zapewnić trening całego ciała.

Możesz wykonać taki trening na zwykłych schodach lub na stepperze. Na zwykłych schodach będziesz chodzić w górę i w dół. Jeśli używasz sprzętu, musisz tylko iść do przodu. Tylko pamiętaj, aby wyłączyć maszynę podczas wykonywania pompek. Prędkość powinna być ustawiona w takim tempie, w którym możesz prowadzić rozmowę lub zaśpiewać piosenkę (z wyjątkiem momentu, gdy biegniesz sprintem).

Poniższy trening trwa niecałe 25 minut.

Wchodzenie po schodach – 5 minut

Długie kroki – 2 minuty

Pomiń jeden schodek w trakcie wchodzenia. Nie trzymaj poręczy.

Pompki na wzniesieniu – 2 minuty

Trzymaj stopy na ziemi. Połóż ręce na trzecim stopniu nad podłogą. Opuść klatkę piersiową na stopień, a następnie podnieś do pozycji wyjściowej.

Sprint – 1 minuta

Wbiegaj po schodach tak szybko, jak potrafisz.

Wchodzenie bokiem – Prawa strona – 3 minuty

Ustaw się tak, aby schody były po Twojej prawej stronie. Skrzyżuj prawą nogę nad lewą i wchodź po schodach bokiem. Trzymaj się poręczy, jeśli potrzebujesz równowagi.

Pompki na spadzie – 2 minuty

Połóż ręce na ziemi. Postaw stopy na trzecim stopniu nad podłogą. Opuść klatkę piersiową na ziemię, a następnie podnieś do pozycji wyjściowej.

Wchodzenie bokiem – Lewa strona – 3 minuty

Ustaw się tak, aby schody były po Twojej prawej stronie. Skrzyżuj lewą nogę nad prawą i wchodź po schodach bokiem. Trzymaj się poręczy, jeśli potrzebujesz równowagi.

Wchodzenie po schodach – 5 minut

Pamiętaj, aby słuchać swojego ciała i robić przerwy, jeśli tego potrzebujesz. Jest to zaawansowany trening, więc jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, zacznij powoli i po prostu idź dalej. Wraz ze wzrostem siły i wytrzymałości będziesz w stanie wykonać ten trening, a nawet wydłużyć go.