Jeśli chodzi o Twoje samopoczucie emocjonalne, psychiczne i fizyczne, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że istnieje jedna mimowolna czynność, która właściwie stosowana wpływa na całe Twoje ciało.

Oddychanie – trwa ciągle, w każdej sekundzie, każdego dnia i nocy. Jest czymś, co wielu z nas przyjmuje za pewnik. Jest ono jednak kluczem do prawidłowej pielęgnacji ciała. Badania wykazały, że świadome oddychanie może pomóc zmniejszyć stres i stać się bardziej obecnym i uważnym. Pomaga też zmaksymalizować korzyści płynące z ćwiczeń. Techniki świadomego oddychania poprawiają krążenie krwi i pomagają mięśniom wytwarzać mniej dwutlenku węgla, co z kolei zwiększa poziom tlenu w organizmie i poprawia wydajność.

Skoncentrowanie się na oddychaniu podczas ćwiczeń może być bardzo trudne, zwłaszcza jeśli myślisz o tym tylko wtedy, gdy łapiesz powietrze podczas intensywnego treningu. Stosując się do tych wskazówek, jak oddychać podczas ćwiczeń, będziesz w stanie zmaksymalizować korzyści płynące z treningu:

Używaj obu dróg oddechowych

Wydychanie przez usta podczas wykonywania intensywnych treningów jest naturalne. Jednak to właśnie kanał nosowy wspiera układ oddechowy. Wdychając przez nos, wytwarzasz więcej tlenu dla aktywnych tkanek. Z drugiej strony oddychanie wyłącznie przez usta może prowadzić do hiperwentylacji z powodu braku tlenu. Ogólną zasadą jest wdech przez nos i wydech przez usta.Oddychaj głębiej

Krótkie, szybkie oddechy sprawiają, że twoje ciało pracuje ciężej, aby uzyskać taką samą ilość tlenu, jaką może uzyskać z jednego głębokiego wdechu. Oszczędzaj energię, skupiając się na pobieraniu większych ilości powietrza z każdym oddechem.

Nie zapomnij o wydechu

Może wystąpić tendencja do wstrzymywania oddechu podczas wykonywania ostatnich powtórzeń treningu. Zwiększa to jednak ciśnienie krwi, co może powodować zawroty głowy, nudności, a w najgorszych przypadkach nawet zawał serca. Zamiast tego, gdy okaże się, że potrzebujesz dodatkowej motywacji, skup się na moderowaniu oddechu. To zrelaksuje Twoje ciało i pomoże Ci znaleźć dodatkową siłę do zakończenia treningu.
 

Dopasuj oddech do siebie

W miarę postępu treningu łatwo jest czuć się słabym i zmęczonym, jednak regulując oddech, możesz przywrócić kontrolę swojemu ciału. Na przykład, gdy schodzisz do przysiadu, zrób wydech i wypchnij całe powietrze z płuc. Kiedy zaczniesz wstawać, zrób wdech i napełnij się powietrzem. Dostosowanie oddechu do ruchów zapewni lepszą kontrolę nad ciałem, co może pomóc w zapobieganiu potencjalnym kontuzjom.Cierpliwość

Wyrobienie nawyku świadomego oddychania wymaga czasu, energii i uwagi. Bądź cierpliwy wobec siebie i zrozum, że z czasem Twoje ciało przyzwyczai się do tych wzorców oddychania. W międzyczasie zwróć uwagę na to, jak się czujesz, gdy wykonujesz trening. Możesz być zaskoczony, jak wiele drobiazgów można poprawić, lepiej kontrolując oddech.

Oddychanie, choć mimowolne, jest czymś, na co wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę. Wprowadzając dobre nawyki oddechowe do ćwiczeń, pozytywnie wpłyniesz na swoje samopoczucie.