Wszyscy wiedzą, że sport pomaga dzieciom utrzymać sprawność fizyczną. Niektóre trzeba zmusić do ruchu na lekcji wychowania fizycznego, inne nie chcą zwolnić przez cały dzień, ale wszystkie czerpią korzyści z aktywności. Zyski nie dotyczą jednak tylko sfery fizycznej w rozwoju dziecka. Oto kilka innych korzyści, z których nie każdy zdaje sobie sprawę.

Lepsza interakcja społeczna: Dzieci spędzają przed ekranem średnio 27 godzin tygodniowo. Trenując sport drużynowy, spędzają więcej czasu z dziećmi w ich wieku, co prowadzi do nawiązywania nowych przyjaźni i silniejszego poczucia wspólnoty. Według badań przeprowadzonych przez Ohio University, 81% rodziców uważa, że sport pomaga ich dzieciom uczyć się konkretnej dyscypliny, a 78% twierdzi, że uczy je współpracować z innymi. Wyniki dotyczą oczywiście mieszkańców Stanów Zjednoczonych, jednak trend statystyczny można przełożyć także na nasze społeczeństwo.

Wyższe oceny: Niektórzy rodzice martwią się, że jeśli dzieci zbyt dużo czasu poświęcą na sport, ucierpią na tym ich oceny. Wiele jednak wskazuje na coś zupełnie przeciwnego. W badaniu z 2012 r. obejmującym 35 000 uczniów sportowców w Los Angeles Unified School District, dowiedziono, że sportowcy mieli około trzy tygodnie mniej nieobecności w ciągu roku niż osoby nietrenujące, oraz mieli wyższe średnie ocen nawet o 0,55 do 0,74.Poprawione umiejętności słuchania: Podczas gry dzieci muszą komunikować się zarówno werbalnie, jak i za pomocą sygnałów niewerbalnych. Dzielą się swoimi pomysłami i wspólnie rozwiązują problemy, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną. Słuchając trenerów, sportowcy uczą się rozkładać skomplikowane zadania na informacje o mniejszych krokach, na których mogą się skupić, aby osiągnąć ogólny cel. Uczniowie, którzy robią największe postępy to ci, którzy zadają pytania, a następnie chętnie stosują się do udzielonych rad.

Ukończenie szkoły: To nie żart! Badanie przeprowadzone na University of Kansas wykazało, że studenci w Kansas mieli wyższy wskaźnik ukończenia studiów niż osoby niebędące sportowcami. 98% sportowców ukończyło szkołę średnią, podczas gdy wśród uczniów nieaktywnych było to tylko 90%.

Oczywiście gdy pakujesz swoje 7-letnie dziecko na wf lub naukę pływania, niekoniecznie zastanawiasz się nad tym, czy ukończy rozpoczęte w przyszłości studia, tylko po prostu chcesz, żeby było aktywne (lub po prostu mieć godzinę więcej dla siebie). Wiedz jednak, że jest to solidna inwestycja w przyszłość.Większa pewność siebie: Gdy dzieci uczą się nowych umiejętności fizycznych, mają poczucie spełnienia i satysfakcji. Sport pomaga dzieciom zachować formę, co pozwala im lepiej czuć się we własnym ciele. Niezależnie od tego, czy dziecko wygrywa, czy przegrywa, zawsze może wyciągnąć wnioski dotyczące wkładania w coś wysiłku, kontrolowania swojego ego i uczenia się na błędach. Te umiejętności (tzw. „soft skills”) są później pomocne nie tylko w szkole, ale także w pracy i w życiu.

Jeśli czujesz się przekonany, ale Twoje dziecko zdecydowanie woli spędzać czas wolny przed komputerem, przeczytaj nasz artykuł i zobacz, jak zachęcić dziecko do aktywności w domu.