Trenując na siłowni lub w klubach fitness, na pewno spotkałeś się z rowerem powietrznym, czyli tzw. airbike. To unikalne narzędzie do treningu cardio wyróżnia się niskim obciążeniem stawów, łączy ruchy ramion znane z orbitreka, z klasycznym treningiem kolarskim. Marka Schwinn posiada w swojej ofercie dwa modele takich rowerów: Airdyne AD8 oraz Airdyne AD6i.

Co warto wiedzieć o treningu na tym rowerze i jakie efekty można dzięki niemu osiągnąć?

Czym jest rower powietrzny?

Rower powietrzny, nazywany również rowerem airbike, to specyficzna odmiana roweru stacjonarnego, wykorzystująca wentylator do generowania oporu podczas pedałowania. Im szybsze pedałowanie, tym większy opór powietrza, co intensyfikuje trening.

Dlaczego airbike jest coraz bardziej popularny?

Rower powietrzny cieszy się popularnością w treningach interwałowych o wysokim natężeniu (HIIT), umożliwiając skuteczne połączenie treningu cardio z treningiem siłowym. Ćwiczenia na airbike angażują zarówno górną, jak i dolną część ciała, wprowadzając elementy treningu siłowego. To idealne narzędzie dla osób o różnym poziomie kondycji fizycznej, dostosowujące się do intensywności wysiłku użytkownika.

Jak wygląda trening na rowerze powietrznym?

Trening na rowerze powietrznym to dynamiczna forma aktywności, angażująca całe ciało. Sesje treningowe mogą trwać od 30 do 60 minut, zależnie od planu ćwiczeń. Początkowo zaleca się rozgrzewkę trwającą 5-10 minut, a następnie przejście do treningu HIIT, obejmującego sprinty i okresy spokojniejszego pedałowania lub odpoczynku.

Rower Airdyne AD8 posiada podwójny, czytelny wyświetlacz LCD, dzięki czemu na bieżąco możesz monitorować parametry podczas ćwiczeń. 9 wgranych w konsoli programów treningowych pomoże Ci osiągnąć cele i walczyć z treningową monotonią, gdy nie masz pomysłu na zaplanowanie ćwiczeń.  

Podczas treningu na airbike, ruchy ramion dodają elementu treningu siłowego, angażując mięśnie ramion, pleców i klatki piersiowej. To sprawia, że rower powietrzny jest doskonałym narzędziem do intensywnego spalania kalorii, co może być korzystne zarówno dla osób chcących schudnąć, jak i dla tych, którzy poszukują nowej formy aktywności fitness.

Efekty treningu na rowerze powietrznym:

  1. Wzmacnianie mięśni: Airbike umożliwia trening całego ciała, angażując różnorodne grupy mięśni, zarówno dolne, jak i górne.
  2. Poprawa wydolności: Trening cardio na rowerze powietrznym zwiększa przepływ krwi, poprawia wydolność serca, płuc i ogólną kondycję aerobową.
  3. Spalanie kalorii: Intensywność treningu na airbike sprzyja skutecznemu spalaniu kalorii, wspomagając procesy metaboliczne.
  4. Brak obciążenia stawów: W przeciwieństwie do niektórych form treningu, rower powietrzny nie obciąża nadmiernie stawów, co czyni go bardziej dostępnym dla różnych grup osób.
Rower powietrzny to nie tylko skuteczne narzędzie treningowe, ale także praktyczne i kompaktowe urządzenie, które znajduje zastosowanie zarówno na siłowniach, jak i w domowych przestrzeniach treningowych. Odkryj nowe możliwości treningu i korzystaj z dobrodziejstw roweru powietrznego!