Pamiętam, że jako dziecko myślałam, że ktoś w wieku 40 lat jest naprawdę stary, a po 50 wszyscy są na emeryturze, chodzą o lasce i karmią kaczki. Gdy teraz patrzę na tych „starszych” ludzi, wydaje mi się, że wciąż są w kwiecie wieku. Wiecie, że Rachel z „Przyjaciół” ma już 53 lata? Mogę się mylić, ale z mojego punktu widzenia wcale nie wygląda staro. Kilka lat temu Shakira i Jennifer Lopez wystąpiły w przerwie meczu na Super Bowl. Nieistotne, kto wygrał mecz, ale ważne, jak sprawnie się poruszały i fenomenalnie wyglądały. Jasne, można uznać, że takie osoby mają mnóstwo pieniędzy i stać je na wszystkie zabiegi upiększające. Z drugiej strony formy i sprawności nie kupisz za żadne pieniądze.

Słyszałaś o Nadine Zacharias? W tym roku obchodziła swoje 60. urodziny i… ukończyła triathlon na dystansie 10-krotnego Ironmana (przepłynęła 38 km, przejechała na rowerze 1900 km i przebiegła 422 km). Treningi zaczęła dopiero kilka lat temu. A może kojarzysz Madonnę Buder? 92-letnia siostra zakonna w wieku 52 lat wystartowała w swoim pierwszym triathlonie i nadal bierze udział w zawodach! Zawsze jest dobry moment, żeby zrobić krok w stronę zdrowia, lepszego samopoczucia i formy.

Gdy zbliżamy się do wieku średniego, nasze ciała również zaczynają się zmieniać. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają zmian hormonalnych, zmniejsza się masa mięśniowa, siwieją włosy, zwiększa się liczba zmarszczek… Nie brzmi to najlepiej, ale mimo wszystko są sposoby, żebyś poczuła się lepiej. Zostało udowodnione, że nawet krótkie, ale regularne ćwiczenia, wpływają korzystnie na zdrowie i przynoszą długofalowe korzyści dla całego organizmu. Możesz mieć wrażenie, że jest za późno, aby zacząć lub będzie to zbyt trudne, ale nawet niewielkie zmiany w stylu życia mogą przynieść rezultaty.

Jak zacząć?

Najpierw skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań, aby zacząć ćwiczyć. Wiem, że brzmi to banalnie, ale uwierz mi, nawet młodszym osobom zaleca się przeprowadzenie badań przed wdrożeniem się w nowy plan treningowy.


Z lekkością wejdź w nową rutynę

Zacznij od codziennego chodzenia przez zaledwie 5-10 minut dziennie. Jeśli nie jest to dla Ciebie wyzwaniem, wydłuż czas do 20 minut. Powinnaś chodzić z prędkością, która pozwala na luźne prowadzenie rozmowy. Pogoda nie sprzyja spacerom? Spróbuj wykonać swoją przechadzkę na bieżni lub rowerze eliptycznym (orbitreku). Kiedy już poczujesz się pewnie, pomyśl o innych aktywnościach cardio, które lubisz, takich jak jazda na rowerze, taniec, lub pływanie. Łatwiej będzie Ci utrzymać rutynę, jeśli jesteś podekscytowana jej wykonaniem. Te bardziej intensywne treningi wykonuj 3 razy w tygodniu.

Równowaga i rozciąganie

Cardio jest świetne dla twojego serca, płuc i kości, za to ćwiczenia na równowagę są ważne, aby zapobiegać upadkom. Zastanów się nad współpracą z trenerem personalnym, który nauczy Cię właściwej techniki. Może zdecydujesz się wziąć udział w zajęciach pilates o niewielkiej intensywności, aby zwiększyć swoją elastyczność. Rozciąganie poprawia postawę i umożliwia większą mobilność stawów.

Treningi video prowadzone przez trenerów znajdziesz także w Internecie oraz w różnych aplikacjach. Zdecydowanie polecam aplikację JRNY. Możesz w niej wybrać różne rodzaje ćwiczeń, biorąc pod uwagę czas trwania i intensywność danego treningu.

Trening siłowy

Jeśli przeszłaś już przez poprzednie kroki, nadszedł czas na zwiększenie masy mięśniowej i trening siłowy. Tylko nie zaczynaj od dużych ciężarów! Lepiej jest używać lekkich obciążeń (lub nawet masy własnego ciała) w odpowiedni sposób, niż przeciążyć się i zaprzepaścić dotychczasowe starania. Staraj się pracować nad wszystkimi grupami mięśni w ciągu tygodnia. Na przykład wykonuj ćwiczenia pleców i ramion w poniedziałek, pośladki we wtorek, mięśnie tułowia w środę, klatkę piersiową i triceps w czwartek, nogi w piątek. Daje to czas na regenerację i odbudowę mięśni.

Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy zapiszesz się na zajęcia, trenujesz w domu, czy wędrujesz ścieżką przyrodniczą, twoje ciało Ci za to podziękuje.

Jeśli nadal nie jesteś przekonana i potrzebujesz dodatkowej motywacji, zobacz naszą ofertę i wybierz sprzęt, który pomoże Ci wykonać krok w kierunku regularnej aktywności.